Marsovské koryto Nirgal Vallis

Mars byl v dřívějších dobách mnohem více podobný Zemi než jsme si kdy mysleli. Mars měl své sopky, oceány a řeky. Sopky už nejsou dávno aktivní a všechna voda z povrchu Marsu zmizela. ESA Mars Express vydala nové fotky největšího říčního systému zvaný
Nirgal Vallis.

Nirgal Vallis je dlouhá asi 700 km a nachází se jižně od rovníku v krajině, která je vytvarována nejen touto řeknou, ale i krátery z meteoritů.

Obrázek výše ukazuje danou oblast s říčním korytem, kde vyšší místa jsou zobrazena červeně a nejnižší místa modře. Koryto řeky je žlutou barvou, takže výškově je nekde mezi povrchem a kráterem znázorněným modrou barvou.
Vědci mají za to, že voda z Nirgal Vallis se vlévala kráteru Holde a vytvořila jezero, které bylo hluboké 200 – 250 metrů. průtok řeky byl asi 5 – 10 krát silnější, než je průtok řeky
Mississippi. Údajně se tak mělo dít asi cca před 3,7 miliardami let, ale jsou to jen dohady.

Vědci si dali práci a vyobrazili danou oblast tak, jak daná oblast mohla vypadat před 3,7 miliardami let. V levo dole jde vidět řeka Nirgal Vallis vlávající se do Uzbol Vallis, která se vlévá do jezera Holden (krátek, který byl vytvořen po dopadu meteoritu). V pravo nahoře je vidět zase moře podobné tomu na Zemi.

Zdroj: Universetoday

Můžete podpořit tento web pomocí malých finančních příspěvků. A to buď předpřipravenými částkami nebo jakoukoliv jinou částkou. Veškeré přijmuté prostředky jsou a budou použité na provoz tohoto webu, jelikož veškerou technickou stránku provozu (HW/SW) webu si zajišťuji sám. 

Napsat komentář

Copy link
Powered by Social Snap