Nejnovější vizualizace vesmírné pavučiny

Vědci mapovali světlo ve vesmíru vyzařujícího plynu, který se nachází mezi galaxiemi, aby vytvořili co nejpřesnější podobu vesmíru.

Vesmír vypadá jako éterická pavučina, kde jsou galaxie komplexně propojeny pomocí vláken plynu a vzájemně tak vytvářejí vesmírnou pavučinu.
Toto plynné propojení mezi galaziemi je však velice nepatrné a je velice težké jej detekovat.
Nyní astronomové vytvořili první podrobný obrázek světla emitovaného plynem. Vědci uvádějí, že nově odhalená struktura se pro prodlužuje o milióny světelných let.

Počítačové simulace předpovídaly existenci kosmické pavučiny a astronomové již dříve zahlédli jedno vlákno, ale dosud neviděli, jak se síť protahuje mezi několika galaxiemi. “Konečně máme vlastní obrázek,” říká astrofyzik Michele Fumagalli z Durhamské univerzity v Anglii.

Fumagalli a jeho kolegové studovali oblast oblohy, region, který obsahuje valkou kopu galaxií. Galaxie v této kopě (klastru) vyzařují ultrafialové světlo, což je výsledek nových hvězd, které se vytvářejí uvnitř vířivých oblastí kolem supermasivních černých děr ve středech galaxií.
Plyn absorbuje toto světlo a znovu ho vyzařuje. Pomocí dalekohledu
(Very Large Telescope) v Chile astronomové detekovali toto znovu vyzařované světlo.

Vědci věří, že po velkém třesku před 13,8 miliardami let, gravitace způsobila roztřídění hmoty do opravdu hustých oblastí a také do vláken. V oblastech, kde byla hmota obzvláště hustá, se formovaly galaxie a stále se živily plynem z těchto vláken. Nová studie tedy podporuje tuto teorii a proto vesmír vypadá jako kosmická pavučina.

Zdroj: sciencenews.org

Můžete podpořit tento web pomocí malých finančních příspěvků. A to buď předpřipravenými částkami nebo jakoukoliv jinou částkou. Veškeré přijmuté prostředky jsou a budou použité na provoz tohoto webu, jelikož veškerou technickou stránku provozu (HW/SW) webu si zajišťuji sám.







 

Napsat komentář

Copy link
Powered by Social Snap