Curiosity našlo na Marsu vysučené bláto

Je stále více pravděpodobné nebo spíše jasné, že Mars se kdysi podobal Zemi. Co se ale stalo s veškerou vodou?
Díky přístroji Mars Science Laboratory (MSL), který je součástí Curiosity, získáváme stále lepší a lepší obrázek toho, jak Mars vypadal před dávnými časy. Nová studie publikovaná v Nature Geoscience tvrdí, že Mars prošel několikrát suchými ale i ,,mokrými” obdobími, před tím, že se stal vysušenou pouští, alespoň tedy na povrchu. Přesněji v oblasti zvané Gale Crater.
Jedná se o oblast, která má na šířku asi 150 km, nejspíše dávné jezero a Curiosity tuto oblast prozkoumává už od srpna 2012. Jsou zde také důkazy o řekách a tekoucí vodě.
Curiosity našlo minerály soli, které se vytvářejí pouze za přítomnosti vody. Našli také důkazy o jezírkách plné slané vody, které byly po dlouhý čas zaplavovány.

Pokud budeme rozumnět tomu, jak a kde existovala voda na Marsu, tak pak pochopíme mikrobiologicky život, který na Marsu kdysi existoval, po jak dlouhou dobu a kdy a jak skončil.

Suché bláto na Marsu

Hlavními důkazy o střídání suchých a mokrých období jsou ,,Old Soaker” a ,,Sutton Island.” Old Soaker je skalní deska se vzorem trhlin nebo prasklin, které se mohly vytvořit, když se vrstva bahna vysučila před více než 3-mi miliardami let. Tyto trhliny ukazují střídavé období sucha a mokra.

Sutton Island je asi 150 metrů vysoký kus sedimentu obsahující solanku. Solanka je roztok anorganické soli, obvykle chloridu sodného, ve vodě. Solanka na Sutton Island je ale trochu jiná. Typicky, když slaná voda vyschne, nechá za sebou krystalky soli. Ale Solanka zde na Sutton Island obsahuje minerální soli, nikoliv stolní sůl tak jak ji známe na Zemi. Protože je solanka kombinována se sedimenty, je to přesvědčivý důkaz o tom, že zde existovaly období sucha, která umožovala tvorbu soli, a období vlhkosti, kdy se ukládaly sedimenty.

Zdroj: universetoday

Můžete podpořit tento web pomocí malých finančních příspěvků. A to buď předpřipravenými částkami nebo jakoukoliv jinou částkou. Veškeré přijmuté prostředky jsou a budou použité na provoz tohoto webu, jelikož veškerou technickou stránku provozu (HW/SW) webu si zajišťuji sám. 

Napsat komentář

Copy link
Powered by Social Snap