Klasifikace civilizací – Kardašova škála

Kardašova škála je pojmenována po astrofyziki Nikolaju Kardašovi, který zkoumal neidentifikovaný rádiový přenos z kvasaru CTA-102. Šlo o první oficiální Sovětskou snahu v pátrání po mimozemské inteligenci. Právě tento radiový přenos inspiroval Kardašova a proto začal spekulovat, zda by mimozemské civilizace mohly už dávno existovat, tisíce, statisíce či miliony let před námi. Což není vůbec nereálná představa když vezmeme v potaz jak obrovská je naše galaxie, kolik obsahuje sluncí, planet a jejich měsíců. Samozřejmě že ne všechny jsou obyvatelné, ale díky průzkumu nejvýkonejšími teleskopy, nebo skupinou (radio)teleskopů, které pracují společně jako jeden, nacházíme stále více a více planet, které se nachází v takzvané obytelné zóně. A jak začínáme zjišťovat, tak život, minimálně mikroorganismy, nejsou ve vesmíru nijakou zvláštností a jsou dokonce schopny dlouhodobě přežít i ve vesmírném prostoru. Osobně jsem tím přesvědčen, že život je rozeset po celých galaxiích, ne jen v naší Mléčné dráze.

Ale zpět ke Kardašově škále. Jedná se o klasifikaci stupňů civilizace podle rozvinutosti, která obsahuje 3 typy:

 • Civilizace typu 1
  Civilizace 1. typu umí využít energii celé planety. Například umí ovlivnit počasí, zemětřesení, využívají sopky, ovládají síly planety.
 • Civilizace typu 2
  Civilizace 2. typu zvládla energii hvězdy. Kolonizují okolní planety. Je to podobné Federaci planet ze Star Treku. Star Trek je tedy příkladem civilizace 2. typu.
 • Civilizace typu 3
  Civilizace 3. typu se nazývá Galaktická. Je to nejvyšší technický/duševní stupeň civilizace, kterého může kdo dosáhnout.
  Využívá galaktický prostor, umí čerpat energii čených děr. Dala by se přirovnat k Imperiu ze Star Wars.

Kde jsme ale my v této kosmické škále? Ovládáme Zemi? Ovládáme hvězdy? Galaxii? Umíme čerpat energii z černých děr nebo umíme cestovat v mezi-hvězdném či mezi-galaktickém prostoru? Odpověd Vás možná nepřekvapí, jsme typ 0. Čerpáme energii z mrtvých rostlin.
Někteří vědci tvrdí, že i kdyby se lidstvo řadilo jen k civilizaci 1. typu, naše současné chápání zákonů vesmíru by se dramaticky změnilo.
Někteří ale argumentují a říkají: ,,Hloupost, hvězdy jsou tak daleko, že se mimozemšťané k nám ani nedostanou“. Ale toto tvrzení připadá v úvahu jen v tom případě, že tito lidé počítají pouze s typem 1, ve kterém se dokonce ještě ani naše civilizace nenachází. Alespoň ne oficiálně – viz. přechozí článek Prvek 115
Co když se ale v naší galaxii nachází civilizace, které jsou tisíce let před námi? A dosáhli již rozvinutosti civilizace, která je řadí do typu 2? Nebo dokonce civilizace typu 3, které jsou stovky tisíc let před námi? Pak tyto civilizace mají mnohem hlubší zákony fyziky jaké máme my. Možná jsou tak ve předu, že využívají nám neznáme zákony a principy fyziky, času, prostoru a energie, že ani ti nejlepčí tvůrci sci-fi to nedokázali ztvárnit.
Několik teoretických fyziků věří, že jakmile lidstvo dosáhne stavu civilizace 1, vývoj do typu 2 a kolonizování dalších planet bude rychle následovat. Až se tak stane, bude to velké skok, např jako od opice k dnešnímu člověku.

Můžete podpořit tento web pomocí malých finančních příspěvků. A to buď předpřipravenými částkami nebo jakoukoliv jinou částkou. Veškeré přijmuté prostředky jsou a budou použité na provoz tohoto webu, jelikož veškerou technickou stránku provozu (HW/SW) webu si zajišťuji sám. 

Napsat komentář

Copy link
Powered by Social Snap